Maya Fair Trade Maya Speculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1985kj (475 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1985kj (475 calories/kcal) |
| Fiber | 6.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 42.45810055865922% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40.63999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40.6mg |
| Sugars | 29.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oxfam Fair Trade Speculos Maya Fair Trade (Similarity score: 8.53)
- Cashews, Cherries & Almonds With Cocoa Drizzle Fruit & Nut Bars (Similarity score: 14.35)
- Fruit & Nut Bars (Similarity score: 15.05)
- Miels Villeneuve,culture Miel Spéculoos Au Miel (Similarity score: 15.16)
- Speculoos Au Miel (Similarity score: 15.17)
- L’abeille Délicieuse Spéculoos Au Miel (Similarity score: 15.74)
- Musli (Similarity score: 15.82)
- Baramel Financier (Similarity score: 18.29)
- Bicentury Bicentury (Similarity score: 19.67)
- Granola 3 Types Of Chocolate (Similarity score: 19.91)
- Casino 2 Moelleux Au Chocolat Coeur Fondant (Similarity score: 21.15)
- Migros,jowa Gâteau Aux Noix De L'engadine (Similarity score: 22.39)
- Cookies (Similarity score: 22.48)
- Joe Joe Zi Buna Napolitane Crocante Cu Crema De Cacao (Similarity score: 23.02)
- Crownfield Crunchy Muesli (Similarity score: 23.56)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Wheat Fiber
- Raising Agent
- Cinnamon
- Nutmeg
- Cane Sugar
- Palm Fat
- Coconut Oil
- Wheat Bran
- Honey
- Soya Flour
- Fructooligosaccharide
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)