Crownfield Crunchy muesli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1977kj (473 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1977.0kj (473 calories/kcal) |
| Fiber | 4.5 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 49.47368421052632% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.5% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52.0mg |
| Sugars | 33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies (Similarity score: 12.78)
- Bicentury Tortitas De Arroz Con Chocolate Con Leche Y Trocitos De Avellana (Similarity score: 15.13)
- Gerblé Galette Riz Chocolat Blanc Fruits Rouges (Similarity score: 15.80)
- Sommer 3 Ingwer Dinkel Keksen (Similarity score: 17.48)
- Ma Baker Giant Bar, Chocolate & Caramel (Similarity score: 18.13)
- Element Milk Chocolate Rice Cake (Similarity score: 18.36)
- Sy Element Strawberry N Cream Rice Cake (Similarity score: 18.53)
- Element Element, Strawberry ' N' Cream Rice Cakes (Similarity score: 18.53)
- Dipped Rice Cakes (Similarity score: 20.46)
- Sunseed Butter Chocolate Protein Bites (Similarity score: 20.68)
- Glutabye Le Chocolatier (Similarity score: 21.36)
- La Pierre Qui Tourne Choco Noisette (Similarity score: 21.49)
- Oxfam Fair Trade Speculos Maya Fair Trade (Similarity score: 21.55)
- Dipped Rice Cakes (Similarity score: 21.66)
- Tortitas De Arroz Y Chocolate (Similarity score: 22.08)