Masia Els Masets Cuajada de leche de oveja con turrón
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 7.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kayola Yaourt Pur Chèvre Vanille (Similarity score: 7.16)
- Quart De Lait Le Petit Yaourt Bio Et Local Vanille (Similarity score: 8.11)
- Perle De Lait,yoplait, 500 G Perle De Lait (Similarity score: 8.36)
- Yoplait Perle De Lait 4 Nuances Créatives (Similarity score: 8.40)
- Pascual Pascual Creamy Greek Style Estilo Griego 125g 1x4 Pack (Similarity score: 8.87)
- Pascual Pascual Greek Yogurt (Similarity score: 8.87)
- U Spécialité Laitière Fermentée Sucrée Noix Coco (Similarity score: 8.96)
- Yoplait,perle De Lait Nature Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 9.06)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 9.06)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 9.06)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Perle De Lait Coco En Fins Éclats (Similarity score: 9.06)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 9.06)
- Yoplais,yoait,yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, Aromatisée À La Vanille (Similarity score: 9.37)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, Aromatisée (Similarity score: 9.37)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, Aromatisée À La Vanille (Similarity score: 9.37)