Mars Mars minis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1854kj (444 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1854kj (444 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.04458598726115% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 23 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 61.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 61.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mars Mini 15x443g (Similarity score: 0.99)
- Mars Mini's Mars (Similarity score: 1.63)
- Mars Mars Bar (Similarity score: 2.38)
- Mars Mars Minis (Similarity score: 12.77)
- Mars Mars Minis (Similarity score: 12.77)
- Mars Mars Minis X14 (Similarity score: 12.77)
- Assorted Chocolate (Similarity score: 16.07)
- Nestlé Mars Mini (Similarity score: 17.00)
- Mars Mars Mini 227g (Similarity score: 17.00)
- Lutti Carachoco Toffee (Similarity score: 17.42)
- Monoprix Bonbons Caramels Enrobés De Chocolat Noir (Similarity score: 19.54)
- Assorted Chocolates (Similarity score: 24.18)
- Assorted Fine Chocolates (Similarity score: 24.18)
- Chocolates (Similarity score: 24.18)
- Little Debbie Christmas Tree Cakes (Similarity score: 26.69)