Chocolates
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1858kj (445 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1858kj (445 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.44g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 11.11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.48593925759279% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 11.1g |
| Score | 24 |
| Sodium | 167mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 167mg |
| Sugars | 55.56g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Assorted Chocolates (Similarity score: 0.00)
- Assorted Fine Chocolates (Similarity score: 0.00)
- Lutti Carachoco Toffee (Similarity score: 8.89)
- Assorted Chocolates (Similarity score: 9.19)
- Monoprix Bonbons Caramels Enrobés De Chocolat Noir (Similarity score: 10.14)
- Assorted Chocolate (Similarity score: 10.32)
- Confiséo,marque Repère Bonbons Caramel Enrobés De Chocolat (Similarity score: 13.23)
- Whitman's Candies Inc Assorted Chocolates (Similarity score: 13.56)
- 3 Musketeers, Muskefears Fun Size Candy Bars (Similarity score: 17.77)
- Martínez Tuno (Similarity score: 19.38)
- Jam Teacakes (Similarity score: 19.46)
- Carob Coated Raisins (Similarity score: 19.58)
- Archer Farms, Target Stores Archer Farms, Crisp Rice Marshmallow Bites, Dark Chocolate Sea Salt Caramel (Similarity score: 22.24)
- Russell Stover Russell Stover, Assorted Creams (Similarity score: 22.88)
- Little Debbie Christmas Tree Cakes (Similarity score: 23.01)
Ingredients List
- Ingredients Consist Of Chocolate
- Molasses
- Whole Milk
- Nonfat Milk Solids
- Cherry
- Butter
- Walnut
- Almond
- Salt
- Coconut With Sodium Metabisulfite
- Cocoa Powder
- Sugar
- Honey
- Natural And Artificial Flavouring
- Egg White
- Raisin
- Apricots With Sulfur Dioxide
- Coffee
- Soya Lecithin
- Pecan Nut
- Spice
- E1103
- Corn Syrup
- Tapioca Flour
- E211
- E202
- Fd&c Colors
- E306
- Wheat
- Cashew Nuts
- Hazelnut
- And Pistachios
- Dairy Cream
- Condensed Milk
- Palm Kernel Oil
- Invert Sugar
- Brown Sugar
- Peanut Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)