Mars Mars glacé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1114kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1114.0kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.3% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 68.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68.0mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- Edeka Choco Crumble (Similarity score: 10.45)
- Häagen Dazs Helado De Cafe (Similarity score: 11.19)
- Tea Rrific! Ice Cream, Chunky London Mist Ice Cream (Similarity score: 11.76)
- Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Alnatura Tiramisù (Similarity score: 12.15)
- Auchan Tiramisu Bio (Similarity score: 12.52)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 13.08)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 13.45)
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 13.60)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 14.20)
- Fauchon Bûche Mangue Passion Fauchon (Similarity score: 14.50)
- Erhard Vacherin Glacé (Similarity score: 14.53)
- Ice Cream (Similarity score: 15.23)
- Profiteroles (Similarity score: 15.23)
Ingredients List
- Sugar
- Cocoa Paste
- Palm Fat
- Skimmed Milk Powder
- Barley Malt Extract
- Lactose
- Milkfat
- Whey Powder
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- Stabiliser
- Glucose Syrup
- Salt
- Natural Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- Light Cream
- Cream
- Water
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Coconut Oil
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)