Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.16g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.16g |
| Saturated Fat | 10.76g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.96079578700995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 18.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Helado De Cafe (Similarity score: 5.94)
- Profiteroles (Similarity score: 6.79)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 10.71)
- Edeka Choco Crumble (Similarity score: 11.54)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 12.10)
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 13.17)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 13.49)
- Nestlé Ice Cream (Similarity score: 13.95)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 14.26)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 14.93)
- Ice Cream (Similarity score: 15.30)
- Alnatura Tiramisù (Similarity score: 15.33)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 15.63)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Coffee (Similarity score: 15.67)
- Straus Family Creamery Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Bean (Similarity score: 15.67)
Ingredients List
- Cream
- Lemon Juice
- Salt
- E412
- E415
- E410
- Salt
- Milk
- Cane Sugar
- Flour
- Egg Yolk
- Sweetened Condensed Milk
- Butter
- Dextrose
- Dark Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)