Marks And Spencer Iighter soft cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 665kj (159 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 665kj (159 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.97247706422019% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Land Latticino Fresco (Similarity score: 8.04)
- Vivo Meglio,md Frescolight (Similarity score: 9.42)
- Exquisa Light Latticino Fresco Cremoso (Similarity score: 9.42)
- Milbona Soft Cheese (Similarity score: 12.09)
- La Fermière Brousse (Similarity score: 15.40)
- Brousse Au Lait Entier (Similarity score: 15.40)
- La Fermière Brousse Au Lait Entier (Similarity score: 15.40)
- Rillettes De Poireaux Aux Saint Jacques (Similarity score: 15.97)
- Carrefour Stylesse (Similarity score: 16.14)
- Lovilio Mozzarella Light (Similarity score: 16.75)
- Kaufland Mozzarella Light (Similarity score: 16.75)
- Carrefour,cmi (carrefour Marchandises Internationales),groupe Carrefour Mozzarella Light* (9 % Mg) (Similarity score: 17.17)
- Monop'daily Risotto D'orzo (Similarity score: 17.25)
- Leichter Genuss Leichter Genuss Mozzarella (Similarity score: 17.47)
- U Box Fusilli À La Carbonara (Similarity score: 18.55)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)