Brousse au lait entier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 674kj (162 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 674kj (162 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 7 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 6.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Fermière Brousse Au Lait Entier (Similarity score: 0.00)
- La Fermière Brousse (Similarity score: 0.00)
- Exquisa Light Latticino Fresco Cremoso (Similarity score: 9.26)
- Vivo Meglio,md Frescolight (Similarity score: 9.26)
- Milbona Soft Cheese (Similarity score: 10.97)
- Monop'daily Risotto D'orzo (Similarity score: 12.09)
- Sodebo Pastabox Pâtes Fraîches Fromages Italiens (Similarity score: 15.32)
- Marks And Spencer Iighter Soft Cheese (Similarity score: 15.40)
- Queijo Fresco (Similarity score: 16.36)
- Land Latticino Fresco (Similarity score: 16.67)
- Trevisanalat Mozzarella (Similarity score: 17.56)
- Bayernland Mozzarella Gourmini (Similarity score: 20.67)
- Casale Fresco Mozzarzlla Casale (Similarity score: 20.67)
- Salted Caramel Crunch Duets (Similarity score: 20.88)
- Rillettes De Poireaux Aux Saint Jacques (Similarity score: 22.27)