Marks & Spencer Sauce à la menthe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 310kj (75 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 310kj (75 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 12.8g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Consum Tomate Frito Ecológico (Similarity score: 13.71)
- La Ratatouille Mijoté De Légumes (Similarity score: 15.38)
- Gartenkrone Sonnen Mais (Similarity score: 16.58)
- Gigante Verde Gigante Verde Maíz Dulce (Similarity score: 19.79)
- Gigante Verde Maíz Dulce (Similarity score: 19.79)
- Taekaenoi Crispy Seaweed (Similarity score: 20.26)
- Ben's Original Süss Sauer Extra Gemüse (Similarity score: 20.40)
- Uncle Ben’s Uncle Ben’s Süß Sauer (Similarity score: 20.40)
- Green Giant, Waitrose Cherry Vine Tomatoes (Similarity score: 20.55)
- Mama Nano's Llc Traditional With Tuna Sauce (Similarity score: 21.66)
- Biobio Gemüsemais (Similarity score: 22.26)
- Beste Ernte Sonnenmais (Similarity score: 22.40)
- Green Giant Green Giant Maiskorn Original Extra Crispy (Similarity score: 22.94)
- Green Giant Original Naturally Sweet Corn (Similarity score: 22.94)
- Red Kidney Beans (Similarity score: 23.29)
Ingredients List
- Water
- Mint
- Vinegar
- Sugar
- White Wine Vinegar
- Modified Tapioca Starch
- Salt
- Colour
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)