Gartenkrone Sonnen Mais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 318kj (77 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 318kj (77 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.529411764705884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 5.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gigante Verde Gigante Verde Maíz Dulce (Similarity score: 6.12)
- Gigante Verde Maíz Dulce (Similarity score: 6.12)
- Green Giant, Waitrose Cherry Vine Tomatoes (Similarity score: 7.93)
- Red Kidney Beans (Similarity score: 8.73)
- Biobio Gemüsemais (Similarity score: 8.80)
- Green Giant Original Naturally Sweet Corn (Similarity score: 10.15)
- Green Giant Green Giant Maiskorn Original Extra Crispy (Similarity score: 10.15)
- Beste Ernte Sonnenmais (Similarity score: 10.16)
- Taekaenoi Crispy Seaweed (Similarity score: 11.80)
- Salade Thon Crudités (Similarity score: 14.07)
- L'esprit Frais Conchiglie Aux Legumes Grilles (Similarity score: 14.19)
- La Ratatouille Mijoté De Légumes (Similarity score: 15.74)
- Montamat Axoa De Veau Et Pomme De Terre (Similarity score: 15.98)
- Marks & Spencer Sauce À La Menthe (Similarity score: 16.58)
- Légumes Bio Cuisinés Façon Tajine (Similarity score: 17.61)
Ingredients List
- Corn
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)