Marks & Spencer Mousse a la fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 77.77777777777777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 17.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biocoop Creme Dessert Chocolat (Similarity score: 7.09)
- Soignon Crème Dessert Au Lait De Chèvre À La Vanille (Similarity score: 8.67)
- Soignon Crème Dessert Au Lait De Chèvre (Similarity score: 10.82)
- Baskalia Yaourt De Brebis Brassé À La Confiture De Cerises Noires (Similarity score: 10.85)
- Dannon, The Dannon Company Inc Crunch Greek Yogurt (Similarity score: 11.31)
- Pastoret Crema De Chocolate (Similarity score: 11.40)
- Müller Yogurt Cremoso Cocco In Pezzi (Similarity score: 12.33)
- Conad I Cremosi Malto Yogurt Intero (Similarity score: 12.36)
- Carrefour Bio,carrefour Semoule Au Lait (Similarity score: 12.89)
- Leader Price Riz Au Lait Rhum Raisins (Similarity score: 13.29)
- Yaourt Brebis Brasse (Similarity score: 13.29)
- Alsace Lait Dessert Au Citron Sur Lit De Chocolat Noir Les Exquis (Similarity score: 13.51)
- Perle De Lait,yoplait Vanille (Similarity score: 13.58)
- Frikom Quattro Čokolada (Similarity score: 13.78)
- Aussie Creme, Australian Style Yoghurt (Similarity score: 14.00)