Marketside Chunky Avocado
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.650000000000002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Green Plantain Pieces Mofongo (Similarity score: 9.35)
- Leclerc Boule Bio Nature (Similarity score: 14.08)
- Waffle Cut French Fried Potatoes (Similarity score: 14.57)
- Rizopia Spaghetti Au Riz Brun (Similarity score: 15.07)
- Tostones Fried Plantains (Similarity score: 15.17)
- Grissini Tipo 00 (Similarity score: 15.25)
- Apivita Pastillas Suavizan La Garganta (Similarity score: 15.49)
- Glocken Bäckerei Roggen Vollkornbrot (Similarity score: 16.12)
- Farine De Blé A Pain Tamisee #50 (Similarity score: 17.16)
- Ketterer Pan De Centeno 100% (Similarity score: 17.49)
- Casino Riz Rond (Similarity score: 18.51)
- Woodstock Lightly Toasted Almond Butter (Similarity score: 18.76)
- Labeyrie Saumon (Similarity score: 18.90)
- Nature Valley Crunchy Granola Bars (Similarity score: 19.82)
- La P'tite Ferme Le Gros Yaourt Vanille (Similarity score: 19.93)
Ingredients List
- Hass Avocado
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)