Grissini tipo 00
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Farine De Blé A Pain Tamisee #50 (Similarity score: 3.78)
- Ketterer Pan De Centeno 100% (Similarity score: 8.77)
- Rizopia Spaghetti Au Riz Brun (Similarity score: 8.90)
- Green Plantain Pieces Mofongo (Similarity score: 9.45)
- Apivita Pastillas Suavizan La Garganta (Similarity score: 9.54)
- La P'tite Ferme Le Gros Yaourt Vanille (Similarity score: 10.58)
- Leclerc Boule Bio Nature (Similarity score: 11.77)
- Casino Riz Rond (Similarity score: 11.81)
- Waffle Cut French Fried Potatoes (Similarity score: 13.10)
- Marketside Chunky Avocado (Similarity score: 15.25)
- Catfish Breaded Nuggets (Similarity score: 15.35)
- Labeyrie Saumon (Similarity score: 16.53)
- Boni Selection Tagliatelle (Similarity score: 17.30)
- La Sablaise Rillettes De Saumon Fume La Sablaise (Similarity score: 17.60)
- À La Grecque (Similarity score: 17.60)