Markets Of Meijer PIE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.21g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.21g |
| Saturated Fat | 9.56g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 68.43235504652827% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 169mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Tropezienne 6 Parts (Similarity score: 8.63)
- Flying Saucer Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 9.07)
- Coconut Creme Pie (Similarity score: 10.80)
- Brookshire Grocery Company Coconut Creme Pie (Similarity score: 10.80)
- The Bakery Baked With Pride Banana Creme Pie (Similarity score: 12.99)
- Brookshire Grocery Company Creme Pie (Similarity score: 12.99)
- Tarte Au Pomme Grille (Similarity score: 17.55)
- Oc Salsa Rica Cinnamon Spice Fruit Dip (Similarity score: 18.43)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 18.53)
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 18.53)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Apple Pie (Similarity score: 19.04)
- 16 Mini Eclairs (Similarity score: 19.39)
- Brownie Sandwiches (Similarity score: 19.41)
- Blossom Fine Foods Llc Streusel Cheesecake (Similarity score: 20.93)
- Fresh & Easy Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.97)
Ingredients List
- Water
- Coconut
- Cottonseed
- Margarine
- Corn Syrup
- Sugared Egg Yolk
- Salt
- Dextrose
- Graham Flour
- Honey
- E500ii
- Flour
- Carbohydrate Gum
- E435
- Sodium Caseinate
- Soy Protein
- E171
- Natural And Artificial Flavouring
- E475
- Soya Lecithin
- E463
- Sodium Citrate
- Sugar
- E481
- E491
- E415
- E490
- Corn Starch
- E410
- E406
- E466
- Maltodextrins
- Colour
- Palm Oil
- E200
- E211
- E282
- E202
- Cider Vinegar
- High Fructose Corn Syrup
- Modified Starch
- Banana Puree
- Contains Less Than 2% Of
- Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)