Brookshire Grocery Company Creme Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.21g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.21g |
| Saturated Fat | 8.82g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.13528990694345% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.1% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 162mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Bakery Baked With Pride Banana Creme Pie (Similarity score: 0.00)
- Blossom Fine Foods Llc Streusel Cheesecake (Similarity score: 9.73)
- Tarte Au Pomme Grille (Similarity score: 9.81)
- Brownie Sandwiches (Similarity score: 10.35)
- Coconut Creme Pie (Similarity score: 10.76)
- Brookshire Grocery Company Coconut Creme Pie (Similarity score: 10.76)
- Auchan Tropezienne 6 Parts (Similarity score: 12.55)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 12.99)
- Flying Saucer Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 13.50)
- Oc Salsa Rica Cinnamon Spice Fruit Dip (Similarity score: 15.34)
- Ice Cream Sandwich, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 16.39)
- Pralines & Cream Ice Cream, Pralines & Cream (Similarity score: 17.31)
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 19.06)
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 19.06)
- Julie's Organic Julie's Organic, Organic Chocolate Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.16)
Ingredients List
- Water
- Coconut And Cottonseed) Margarine
- Corn Syrup
- Sugared Egg Yolk
- Salt
- Dextrose
- Graham Flour
- Honey
- E500ii
- Carbohydrate Gum
- E435
- Flour
- Sodium Caseinate
- Soy Protein
- E171
- Natural And Artificial Flavouring
- E475
- Soya Lecithin
- E463
- Sodium Citrate
- E481
- E491
- Sugar
- E415
- E490
- Corn Starch
- E410
- E406
- E466
- Maltodextrins
- Colour
- E200
- E211
- Palm Oil
- E282
- E202
- Cider Vinegar
- High Fructose Corn Syrup
- Modified Starch
- Banana Puree
- Contains Less Than 2% Of
- Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)