Markal Muesli standard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1564kj (374 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1564kj (374 calories/kcal) |
| Fiber | 10.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.8g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 10.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gustoneo Nature & Graines (Similarity score: 15.12)
- Grillon D'or Chocano Chocolat (Similarity score: 16.60)
- Medium Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- Ahold Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- Enriched Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- Enriched Noodle Product, Wide Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- Medium Egg Enriched Noodles Product (Similarity score: 19.81)
- Wide Egg Noodles Enriched Egg Noodle Product (Similarity score: 19.81)
- Medium Egg Noodles, Medium (Similarity score: 19.81)
- Enriched Egg Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- Enriched Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 19.81)
- La Vie Claire Céréales Soufflées Au Chocolat (Similarity score: 19.92)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 19.92)
- Natural Earth Products Inc Natural Earth Products, Organic Quinoa Whole Grain (Similarity score: 20.92)
Ingredients List
- Wholemeal Cereal Flakes
- Brown Flax Seeds
- Barley Flakes
- Coconut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)