GUSTONEO NATURE & GRAINES
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1566kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1566kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 36.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.2% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 8.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Markal Muesli Standard (Similarity score: 15.12)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 16.09)
- Medium Egg Enriched Noodles Product (Similarity score: 16.10)
- Medium Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Ahold Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Enriched Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Wide Egg Noodles Enriched Egg Noodle Product (Similarity score: 16.10)
- Enriched Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Enriched Noodle Product, Wide Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Medium Egg Noodles, Medium (Similarity score: 16.10)
- Enriched Egg Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 16.10)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 18.52)
- Natural Earth Products Inc Natural Earth Products, Organic Quinoa Whole Grain (Similarity score: 18.57)
- Natural Earth Products Organic Quinoa (Similarity score: 18.57)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Seed
- Coconut Sugar
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)