Markal Farine De Quinoa sans gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1503kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1503kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 10.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.699999809265g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 0.76999998092651g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.846153552715538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.6700000762939g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Priméal Primeal Quinoa Franse (Similarity score: 4.70)
- Lustucru Lustucru Quinoa Facile Duo De Quinoa Ble Lentilles 300gr (Similarity score: 6.81)
- Bonjour Campagne Quinoa Biologique (Similarity score: 6.89)
- Evernat Porridge 3 Cereales (Similarity score: 7.16)
- Mais A Eclater (Similarity score: 7.72)
- Grain De Vitalité Quinoa (Similarity score: 8.03)
- Biocoop,ensemble,biocoop Ensemble Farine De Petit Épeautre T150 (Similarity score: 8.21)
- Lustucru Lustucru Quinoa Facile Quinoa Ble Lentilles Corails Carottes (Similarity score: 8.68)
- Don Pedro Quinoa Sin Gluten (Similarity score: 8.77)
- Markal Millet Décortiqué (Similarity score: 8.79)
- Markal Millet Décortiqué (Similarity score: 8.79)
- Aim&bio Quinoa Biologique (Similarity score: 8.86)
- Verso Natura,conad Farro Soffiato Biologico (Similarity score: 9.10)
- Boni, Boni Selection Flocons D'avoine (Similarity score: 9.26)
- Markal Riz Sauvage (Similarity score: 9.37)
Ingredients List
- Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)