Marjane Maïs doux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1452kj (348 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1452kj (348 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- อีซี่เบค,ซีพี,cp,7 11,ezybake พายไส้สับปะรด (Similarity score: 36.14)
- Cebolla Deshidratada (Similarity score: 37.38)
- M De Turenne Goussettes D'ail Aux Fines Herbes (Similarity score: 58.16)
- Clifbar Clif Bar, Apricot (Similarity score: 58.20)
- Organic Sac Bayas Goju Ecologicas (Similarity score: 60.77)
- Uberti Baies De Goji (Similarity score: 63.23)
- Trader Joe’s Baies De Goji Séchées (Similarity score: 64.65)
- Paste Tomato Concentred (Similarity score: 65.77)
- Tipiak Lentilles Vertes (Similarity score: 66.61)
- Uberti Baies De Goji (Similarity score: 66.69)
- Chou Fleur Sauce Fromage (Similarity score: 68.67)
- Maison Roucadil Baies De Goji St (Similarity score: 70.19)
- Nat & Form Baies De Goji (Similarity score: 71.71)
- Euro Company Srl Bacche Del Benessere (Similarity score: 76.56)
- Bonduelle Maïs Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 78.78)
Ingredients List
- Sweetcorn
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)