Nat & Form Baies de Goji
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1473kj (353 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1473kj (353 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 12 |
| Proteins | 14.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.4g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 44.2g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Uberti Baies De Goji (Similarity score: 30.17)
- Trader Joe’s Baies De Goji Séchées (Similarity score: 35.66)
- Uberti Baies De Goji (Similarity score: 36.88)
- Cebolla Deshidratada (Similarity score: 45.60)
- Clifbar Clif Bar, Apricot (Similarity score: 50.03)
- Palmisano Panettone Classico Artigianale (Similarity score: 50.47)
- Organic Sac Bayas Goju Ecologicas (Similarity score: 51.94)
- Paño Naturae Mezcla Frutos Del Bosque Con Coco (Similarity score: 52.87)
- Carrefour Mangue Sechée (Similarity score: 54.26)
- Maison Roucadil Baies De Goji St (Similarity score: 57.74)
- Prosain 220g Pate De Fruit Au Coing (Similarity score: 58.00)
- Le Bio De Manon Mangues Sechées (Similarity score: 58.46)
- Optimys Baies De Gogi (Similarity score: 58.77)
- 2keep Fruit Et Nutbar Prunes (Similarity score: 58.95)
- Euro Company Srl Bacche Del Benessere (Similarity score: 59.47)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)