Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.71779141104295% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 21.74g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamery Blend Vanilla Ice Cream, Creamery Blend Vanilla (Similarity score: 0.00)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 2.63)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Roasted Strawberry (Similarity score: 4.87)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.02)
- Olde Tyme Ice Cream (Similarity score: 6.02)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chunky Chocolate Chip Vanilla Flavored Premium Ice Cream, Chunky Chocolate Chip (Similarity score: 7.86)
- La Gelateria Di Piazza Navona Tiramisu (Similarity score: 9.07)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 9.70)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 9.82)
- Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- Japanese Matcha Green Tea Ice Cream With Green Tea Mochi Bites, Mo Matcha Mochi (Similarity score: 10.15)
- Spring Creek Holdings Llc Air Heads, Ice Cream, Blue Raspberry, Blue Raspberry (Similarity score: 10.23)
- Air Heads Air Heads, Ice Cream, Grape, Grape (Similarity score: 10.23)
- Oak Farms Oak Farms, Ice Cream, Malt Shop (Similarity score: 10.29)
Ingredients List
- Milk
- E160b
- E412
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Pure Vanilla Extract
- E471
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)