Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Country Fresh Real Ice Cream (Similarity score: 2.16)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 3.41)
- Air Heads Air Heads, Ice Cream, Grape, Grape (Similarity score: 4.09)
- Spring Creek Holdings Llc Air Heads, Ice Cream, Blue Raspberry, Blue Raspberry (Similarity score: 4.09)
- Malted Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 4.33)
- Oak Farms Oak Farms, Ice Cream, Malt Shop (Similarity score: 4.80)
- O Organics, Glencourt Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 6.32)
- Double Berry Cheesecake Flavored Premium Ice Cream With Strawberry & Blackberry Ribbons & Graham Crunch Pieces, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 8.09)
- Double Berry Cheesecake Flavored Premium Ice Cream With Graham Pieces, Boysenberry & Strawberry Swirls, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 8.09)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Half Baked (Similarity score: 9.15)
- Target Stores Tiramisu Gelato (Similarity score: 9.52)
- Creamery Blend Vanilla Ice Cream, Creamery Blend Vanilla (Similarity score: 9.85)
- Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.10)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Roasted Strawberry (Similarity score: 10.30)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Guar Gum
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Cinnamon
- E150a
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- Cream Cheese Variegate
- Sugar
- Snickerdoodle Pieces
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)