Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.12g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.12g |
| Saturated Fat | 7.22g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 70.02909796314258% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 23.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Intermarché,l'essentiel,adélie,sélection Les Mousquetaires Adélie L'essentiel Crème Glacée Vanille Le Bac De 500 (Similarity score: 8.00)
- All Natural Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 8.26)
- Key Food Ice Cream, Rum Raisin (Similarity score: 8.41)
- Siviero Maria, G7 Pistacchio (Similarity score: 8.54)
- G7 Gelato Pistacchio (Similarity score: 8.54)
- G7 Pistacchio (Similarity score: 8.54)
- G7 Pistacchio (Similarity score: 8.54)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 8.65)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.65)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- Carrefour Façon Dame Blanche (Similarity score: 8.79)
- Premium Lemon Cheesecake Ice Cream Swirled With A Raspberry Ribbon, Lemon Raspberry Cheesecake (Similarity score: 9.07)
- Ice Cream (Similarity score: 9.07)
- G7 Gelato (Similarity score: 9.31)
- G7 Gelato Al Caffè Con Grani Di Cioccolato Al Caffè (Similarity score: 9.31)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cream
- Cocoa
- Vanilla Extract
- Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)