Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.27g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.27g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 1.61)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 1.61)
- Strawberry Ice Cream With Chunks Of Strawberries (Similarity score: 1.61)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 1.90)
- All Natural Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 5.50)
- Birthday Ice Cream Cups (Similarity score: 6.05)
- Birthday Celebration White Cake Flavored Ice Cream With Red Frosting Ribbon And Candy Confetti Cups (Similarity score: 6.15)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.49)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 7.49)
- Strawberry Ice Cream With Chunks Of Real Strawberries (Similarity score: 7.59)
- Carrefour Façon Dame Blanche (Similarity score: 7.79)
- Consum Tarta Whisky (Similarity score: 8.17)
- Purple Cow, Meijer Inc Limited Edition Peppermint Premium Ice Cream (Similarity score: 8.18)
- Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- First Street Pumpkin Flavored Premium Ice Cream (Similarity score: 8.43)
Ingredients List
- Milk
- E471
- E466
- E433
- E407
- E410
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- E211
- E202
- E330
- Cream
- E127
- E220
- Corn Syrup
- Sugar
- Maraschino Cherries
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)