Iberia Black beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 356kj (86 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 356kj (86 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 0.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Iberia Premium Small Red Beans (Similarity score: 2.77)
- Sprouts Garbanzo Beans (Similarity score: 9.90)
- Red Beans (Similarity score: 9.90)
- Trader Joe's Chocolate Filled Pastry (Similarity score: 9.90)
- Low Sodium White Navy Beans (Similarity score: 10.11)
- La Preferida Organic Black Beans (Similarity score: 10.17)
- Central Market Central Market, Low Sodium Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 10.17)
- Trader Joe's Trader Joe's, Organic Kidney Beans (Similarity score: 10.17)
- Glory Farms Garbanzo Beans (Similarity score: 10.20)
- Sprouts Farmers Market, Sprouts Sprouts Organic Great Northern Beans (Similarity score: 10.50)
- Wild Oats Organic Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 10.51)
- S&w Kidney Beans (Similarity score: 10.69)
- Medium Green Lima Beans (Similarity score: 10.76)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 10.78)
- S&w Pinto Beans (Similarity score: 10.94)
Ingredients List
- Black Beans
- Water Salt And Calcium Chloride
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)