Medium green lima beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 354kj (85 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 354.0kj (85 calories/kcal) |
| Fiber | 3.8461538461538 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.6153846153846g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 107.692307692308mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107.7mg |
| Sugars | 0.76923076923077g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sprouts Farmers Market, Sprouts Sprouts Organic Great Northern Beans (Similarity score: 2.35)
- Trader Joe's Chocolate Filled Pastry (Similarity score: 3.05)
- Sprouts Garbanzo Beans (Similarity score: 3.05)
- Red Beans (Similarity score: 3.05)
- Glory Farms Garbanzo Beans (Similarity score: 3.60)
- Michigan Made Garbanzo (Similarity score: 3.67)
- Low Sodium White Navy Beans (Similarity score: 3.67)
- La Preferida Organic Black Beans (Similarity score: 3.83)
- Central Market Central Market, Low Sodium Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 3.83)
- Trader Joe's Trader Joe's, Organic Kidney Beans (Similarity score: 3.83)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 4.80)
- Wild Oats Organic Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 4.92)
- Garbanzo Beans (Similarity score: 5.45)
- S&w Kidney Beans (Similarity score: 5.51)
- Nature's Promise, Foodhold U S A Llc Nature's Promise, Organic, Dark Kidney Beans (Similarity score: 5.65)