HUMME Senf Scharf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 373.1kj (90 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 373.1kj (90 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.4g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.4g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 4.761904761904762% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 4.8% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 1000mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1000.0mg |
| Sugars | 4.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Queen Of Peas Queen Of Peas (Similarity score: 11.59)
- Porsi Peito De Peru (Similarity score: 12.54)
- Pépé Olivo Graines De Lupins Natures (Similarity score: 16.94)
- Palais Des Mets Salade De Fruits De Mers (Similarity score: 21.52)
- Paladin Mostarda Paladin Top Down (Similarity score: 21.79)
- Turkey Breast, Black Pepper (Similarity score: 22.51)
- L C 's Bbq Sauce (Similarity score: 23.05)
- L C 's Famous Kansas City Bbq Sauce (Similarity score: 23.05)
- Queen Of Peas Queen Of Peas S Pažítkou (Similarity score: 23.67)
- Heinz Tomato Ketchup, Tomato (Similarity score: 23.78)
- Tomato Ketchup With A Blend Of Veggies, Tomato (Similarity score: 23.78)
- La Choy Original Stir Fry, 14 Oz (Similarity score: 23.78)
- Kamis Ketchup Włoski (Similarity score: 24.88)
- Karine & Jeff,le Bonheur Est Dans Le Pot Lentilles Au Naturel (Similarity score: 25.63)
- Creative Cook Ras El Hanout Paste (Similarity score: 25.87)