Heinz Tomato ketchup, tomato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 368kj (88 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 368kj (88 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 1000mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1000mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tomato Ketchup With A Blend Of Veggies, Tomato (Similarity score: 0.00)
- La Choy Original Stir Fry, 14 Oz (Similarity score: 0.00)
- L C 's Famous Kansas City Bbq Sauce (Similarity score: 14.83)
- L C 's Bbq Sauce (Similarity score: 14.83)
- Kamis Ketchup Włoski (Similarity score: 18.50)
- Paladin Mostarda Paladin Top Down (Similarity score: 19.11)
- Summer Garden Food Hickory Bacon Bbq (Similarity score: 22.67)
- Humme Senf Scharf (Similarity score: 23.78)
- Meijer Meijer, Zesty Cocktail Sauce (Similarity score: 25.67)
- Махеевъ Кетчуп Чили (Similarity score: 28.44)
- Kraft Italian Dressing (Similarity score: 28.75)
- Queen Of Peas Queen Of Peas (Similarity score: 30.70)
- Porsi Peito De Peru (Similarity score: 31.89)
- Queen Of Peas Queen Of Peas S Pažítkou (Similarity score: 33.00)
- Beaver Brand Seafood Cocktail Sauce (Similarity score: 33.21)
Ingredients List
- Tomato Concentrate From Red Ripe Tomatoes
- Butternut Squash
- Distilled Vinegar
- Sugar
- Carrot Puree
- Salt
- Onion Powder
- Spice
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)