House Foods America Corporation Creamy Coconut Curry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 264kj (64 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 264kj (64 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.41g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.41g |
| Saturated Fat | 2.46g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 77.602523659306% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.6% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 169mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169mg |
| Sugars | 2.46g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Anchor Blue Milk (Similarity score: 23.76)
- La Vie Claire Skyr Nature (Similarity score: 24.01)
- Puffy's Skyr Nature (Similarity score: 25.47)
- Benna Yogurt Natural (Similarity score: 25.50)
- Woolworths Australian Full Cream Milk (Similarity score: 25.81)
- Whole Foods Market, Blount Seafood Corporation Whole Foods Market, Soup, Tomato, Zucchini (Similarity score: 27.31)
- Gayelord Hausser Minceur Shirataki De Konjac Recette Forestière (Similarity score: 30.26)
- Sunshine Poudre De Lait Entier Vitaminée (Similarity score: 30.87)
- Sweet Potato Soup With Cranberries (Similarity score: 31.75)
- Klarens Suero Pasteurizado Klarens (Similarity score: 31.77)
- Asda Cottege Cheese (Similarity score: 32.80)
- Auchan Bifidus Nature (Similarity score: 32.88)
- Picard Purée Aux 2 Courgettes Et Pomme De Terre Surgelée (Similarity score: 33.31)
- Maggi,mousline Mousline Saveur À L'ancienne Crème & Noix De Muscade (Similarity score: 33.65)
- Maggi,mousline Mousline Saveur À L'ancienne (Similarity score: 33.65)
Ingredients List
- Onion
- Maltodextrins
- Cayenne Pepper
- Corn Starch
- Sugar
- Curry Powder
- Vinegar
- Garlic
- Sea Salt
- Ginger
- Yeast Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)