Picard Purée aux 2 courgettes et pomme de terre surgelée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 276kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 276kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 172.72mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172.7mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sunshine Poudre De Lait Entier Vitaminée (Similarity score: 15.40)
- Littée Yaourt Nature (Similarity score: 16.54)
- Campbell's Sliw Kettle Style Soup Tomato Basil (Similarity score: 19.33)
- The Chaat Company Llc Savory Yogurt Snack (Similarity score: 20.24)
- Albert Tomatová Polévka S Italským Sýrem (Similarity score: 21.49)
- Benna Yogurt Natural (Similarity score: 21.85)
- Auchan Bifidus Nature (Similarity score: 22.48)
- Maggi,mousline Mousline (Similarity score: 23.47)
- Maggi,mousline Mousline Saveur À L'ancienne Crème & Noix De Muscade (Similarity score: 24.13)
- Maggi,mousline Mousline Saveur À L'ancienne (Similarity score: 24.13)
- Woolworths Australian Full Cream Milk (Similarity score: 25.31)
- Thai Carrot Soup (Similarity score: 25.98)
- Anchor Blue Milk (Similarity score: 28.11)
- Asda Cottege Cheese (Similarity score: 29.29)
- Kroger,the Kroger Co Cultured Buttermilk (Similarity score: 30.27)
Ingredients List
- Potato
- Butterfat
- Starch
- Pea Fiber
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)