Holland's Peppered steak pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 37.272727272727266% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.3% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 339.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 340mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fiesta Cheese Pizza (Similarity score: 12.69)
- Microwaveable Crispy Thin Crust Pizza (Similarity score: 12.69)
- Hy Top Individual Pizza (Similarity score: 12.69)
- Ahold Individual Cheese Pizza (Similarity score: 12.69)
- Crispy Crust Cheese Pizza, Cheese (Similarity score: 12.69)
- Single Serve Pizza (Similarity score: 12.69)
- Me Too! Party Pizza, Cheese (Similarity score: 12.69)
- Kroger Kroger, Cheese Pizza, Cheese (Similarity score: 12.69)
- Piggly Wiggly Pizza (Similarity score: 12.69)
- Valu Time Cheese Pizza, Cheese (Similarity score: 12.69)
- Crispy Thin Crust Pizza (Similarity score: 12.69)
- Clear Value Pizza (Similarity score: 12.69)
- Western Family Foods Inc Cheese Pizza (Similarity score: 12.69)
- Crispy Crust Cheese Pizza (Similarity score: 12.69)
- Shurfine Thin Crust Pizza (Similarity score: 12.69)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Salt
- Flour Treatment Agent
- Glaze
- Beef
- Water
- Onion
- Shortening
- Mixed Condiments
- Margarine
- Modified Tapioca Starch
- Black Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)