Crispy Thin Crust Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.84g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.84g |
| Saturated Fat | 3.06g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 34.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.6% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 333mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 333mg |
| Sugars | 2.7199999999999998g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Clear Value Pizza (Similarity score: 0.00)
- Crispy Crust Cheese Pizza (Similarity score: 0.00)
- Crispy Crust Cheese Pizza, Cheese (Similarity score: 0.00)
- Microwaveable Crispy Thin Crust Pizza (Similarity score: 0.00)
- Valu Time Cheese Pizza, Cheese (Similarity score: 0.00)
- Shurfine Thin Crust Pizza (Similarity score: 0.00)
- Piggly Wiggly Pizza (Similarity score: 0.00)
- Western Family Foods Inc Cheese Pizza (Similarity score: 0.00)
- Ahold Individual Cheese Pizza (Similarity score: 0.00)
- Hy Top Individual Pizza (Similarity score: 0.00)
- Fiesta Cheese Pizza (Similarity score: 0.00)
- Crispy Thin Crust Pizza (Similarity score: 0.00)
- Kroger Kroger, Cheese Pizza, Cheese (Similarity score: 0.00)
- Cheese Crispy Thin Crust Pizza (Similarity score: 0.00)
- Me Too! Party Pizza, Cheese (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Crust
- Sugar
- Yeast
- Salt
- Baking Powder
- Degerminated Yellow Corn Meal
- Soya Flour
- Sauce
- Tomato Concentrate
- Mixed Condiments
- Sugar
- Barley Malt Flour
- Modified Starch
- Mozzarella Cheese Blend
- Microbial Culture
- Salt
- Enzyme
- Mozzarella Cheese Substitute
- E375
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)