Hodgson Mill, Hodgson Mill Inc. Whole wheat whole grain lasagna
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 10.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.79g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.79g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.75g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hodgson Mill Inc Hodgson Mill, Whole Wheat Elbows (Similarity score: 0.00)
- Hodgson Mill Inc Fettucine (Similarity score: 0.00)
- Hodgson Mill Hodgson Mill, Whole Wheat Penne (Similarity score: 0.00)
- Hodgson Mill, Hodgson Mill Inc Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Hodgson Mill Hodgson Mill, Whole Wheat Thin Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Bob's Red Mill Bob's Red Mill, Organic Whole Wheat Flour (Similarity score: 5.47)
- Bob's Red Mill Stone Ground Organic Whole Wheat Flour (Similarity score: 5.47)
- Organic Quiona (Similarity score: 5.79)
- Weis Whole Wheat Flour (Similarity score: 7.12)
- Bob's Red Mill 100% Stone Ground Whole Wheat Pastry Flour (Similarity score: 7.12)
- Whole Wheat Flour (Similarity score: 7.12)
- Shoprite Whole Wheat Flour (Similarity score: 7.12)
- Seitenbacher Saltoos 100% Dinkel Volkorn (Similarity score: 7.32)
- Bob's Red Mill, Bob's Red Mill Natural Foods Spelt Flour (Similarity score: 7.44)
- Wegmans Tri Colored Quinoa (Similarity score: 7.44)
Ingredients List
- Durum Whole Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)