Herdez Salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 67kj (17 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 67kj (17 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 710mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 710mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Choucroute Avec Betterave (Similarity score: 9.16)
- Walden Farms Walden Farms, Original Bbq Sauce (Similarity score: 14.15)
- Tabasco Tabasco Peppersauce (Similarity score: 14.21)
- Cento Cento, Chef's Cut, Pepperoncini (Similarity score: 14.59)
- Tabasco Peppers In Vinegar (Similarity score: 14.76)
- 2bslim Sauce Tomate Basilic (Similarity score: 15.16)
- Organics Sauerkraut (Similarity score: 16.41)
- Boar's Head Kosher Dill Pickle Spears (Similarity score: 17.41)
- Brunckhorst's Boar's Head, Kosher Dill Half Cut Pickles (Similarity score: 17.41)
- Iposea Giardiniera (Similarity score: 18.21)
- Mild Salsa, Mild (Similarity score: 21.31)
- Organic Restaurant Style Salsa (Similarity score: 21.64)
- Embasa Embasa, Mexicana Salsa, Medium (Similarity score: 21.69)
- Herdez Casera Medium Salsa, Casera Medium (Similarity score: 24.03)
- Hamburger Chips (Similarity score: 24.04)
Ingredients List
- Water
- E621
- Garlic Powder
- E330
- Jalapeno
- Ancho Pepper
- Tomato Concentrate
- Onion
- Vinegar
- Iodised Salt
- Soya Oil
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)