Heluva Good! Sour Cream Dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 209kj (50 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 209.0kj (50 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.0g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 3.0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 160.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Low Fat Cultured Buttermilk (Similarity score: 9.29)
- Safeway Inc 1% Milkfat Low Fat Cultured Buttermilk (Similarity score: 9.43)
- Lidl West Country Semi Skimmed Milk (Similarity score: 10.10)
- Veloute De Carotte (Similarity score: 10.16)
- Maison Marc Velouté De Carottes (Similarity score: 15.01)
- Dean Foods Company Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 16.99)
- Spartan 1% Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 16.99)
- Mega Milk Cottage Cheese (Similarity score: 18.02)
- Choucroute Au Confit De Canard (Similarity score: 18.56)
- Kemps, Kemps Llc Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 21.22)
- Délisse,marque Repère Lait De Montagne Demi Écrémé (Similarity score: 22.08)
- Cultured Reduced Fat Buttermilk (Similarity score: 24.02)
- Borden Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 24.14)
- Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 24.14)
- Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 24.14)
Ingredients List
- Mlk Ingredlents
- Modlfled Com Starch
- E428
- Onlon Seasoning
- Sal Tree
- Monosodlum Glutamate
- Bacterial Culture
- Microblal Enzyme
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)