Choucroute au confit de canard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 197kj (48 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 197kj (48 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Délisse,marque Repère Lait De Montagne Demi Écrémé (Similarity score: 6.20)
- Kemps, Kemps Llc Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 7.23)
- Lidl West Country Semi Skimmed Milk (Similarity score: 13.23)
- Kroger, The Kroger Co Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 14.46)
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 14.46)
- Kroger,the Kroger Co Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 14.73)
- Heluva Good! Sour Cream Dip (Similarity score: 18.56)
- Safeway Inc 1% Milkfat Low Fat Cultured Buttermilk (Similarity score: 19.27)
- Low Fat Cultured Buttermilk (Similarity score: 19.32)
- Kemps, Kemps Llc Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 21.03)
- Pacific, Pacific Foods Of Oregon Inc Organic Creamy Roasted Red Pepper Tomato Soup (Similarity score: 21.08)
- Dean Foods Company Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 21.26)
- Spartan 1% Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 21.26)
- Mega Milk Cottage Cheese (Similarity score: 22.27)
- Chicken Wild Roce Soup (Similarity score: 22.57)