Heinz Salsa César
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1832kj (438 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1832kj (438 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 16.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.9% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 23 |
| Sodium | 1080mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1080mg |
| Sugars | 7.4g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Star Pesto Allá Genoveses (Similarity score: 6.63)
- Pesto Alla Genovese (Similarity score: 8.59)
- Cuore Pesto Basilico Senza Aglio (Similarity score: 8.59)
- Pesto Alla Genovese Senza Aglio (Similarity score: 16.20)
- Kalamata Oliven Mit Balsamessig In Olivenöl (Similarity score: 16.21)
- Lazzaroni Snakini Alle Olive (Similarity score: 18.38)
- Morato Mini Scrikki Panetti Croccanti (Similarity score: 20.56)
- Laurieri Crackers Olivas Laurieri (Similarity score: 23.56)
- Deli Di Paolo Crostini Zeezout (Similarity score: 24.31)
- Fresh Gourmet Fresh Gourmet Ciabatta Croutons Met Pesto (Similarity score: 24.48)
- Morato Mini Scrikki (Similarity score: 25.36)
- Bloc De Foie Gras De Canard (Similarity score: 26.70)
- Crackers (Similarity score: 27.43)
- Gardetto's Italian Cheese Blend Snack Mix (Similarity score: 27.94)
- Auchan Sauce Vinaigrette À L'huile D'olive Et Vinaigre Balsamique (Similarity score: 28.22)
Ingredients List
- Soya Oil
- Acid
- Mustard Seed
- Garlic Powder
- Thickener
- Preservative
- Colour
- Spice
- Malt Vinegar
- Molasses
- Onion Powder
- Water
- Anchovy
- Tamarind
- Antioxidant
- Wine Vinegar
- Sugar
- Parmesan
- Egg Yolk
- Salt
- Vinegar
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)