Crackers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1820kj (435 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1820kj (435 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15.833333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 1080mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1080mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boni Crackers Olijven Olives (Similarity score: 6.49)
- Morato Mini Scrikki Panetti Croccanti (Similarity score: 12.21)
- Laurieri Crackers Olivas Laurieri (Similarity score: 13.44)
- Delitaly Focaccine Avec Olives Noires (Similarity score: 13.61)
- Lazzaroni Snakini Alle Olive (Similarity score: 14.02)
- Morato Mini Scrikki (Similarity score: 19.22)
- Benenuts Apéro Cracks Goût Tomate Mozzarella Et Basilic (Similarity score: 20.01)
- Saltelli Grissini (Similarity score: 20.74)
- Cuore Pesto Basilico Senza Aglio (Similarity score: 20.80)
- Pesto Alla Genovese (Similarity score: 20.80)
- Valledoro Gressins Saltelli 100 G Castelli (Similarity score: 22.69)
- Pretzel Pete Inc Budz, Pretzel Balls, Cheddar Cheese (Similarity score: 22.91)
- Deli Di Paolo Crostini Zeezout (Similarity score: 23.20)
- Peanut Butter Filled Mini Pretzel Nuggets Pillows (Similarity score: 23.85)
- Star Pesto Allá Genoveses (Similarity score: 25.28)