Heinz Beanz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 337kj (81 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 337kj (81 calories/kcal) |
| Fiber | 3.7 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 34 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 34 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 203.2mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203.2mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vemondo Veggi Mix Kürbis Quinoa (Similarity score: 25.76)
- Sainsbury's Vegetarian Catalan Bean Casserole (Similarity score: 27.22)
- Dietbon Sauté De Dinde Fermières & Ses Petits Légumes Du Printemps (Similarity score: 29.74)
- Marque Coq Pates Impériaux Aux Légumes Congelés (Similarity score: 32.92)
- Family Garden Salad (Similarity score: 34.86)
- Mann's Vegge Ranch With Creamy Ranch Dip (Similarity score: 35.09)
- Natur House Bœuf Bourguignon Et Ses Pommes De Terre (Similarity score: 35.28)
- Jean Martin Poivronade Tomates Et Poivrons Cuisinés Aux Oignons (Similarity score: 36.48)
- Fajita Chicken (Similarity score: 37.16)
- Bonjour Campagne Haricots Blancs Cuisinés À La Tomate (Similarity score: 37.47)
- By Sainsbury's Baked Beans (Similarity score: 37.50)
- Bonduelle Légumio In Sauce (Similarity score: 38.82)
- Chili Sin Carne Vegan (Similarity score: 40.22)
- Sainsbury's Baked Beans (Similarity score: 40.40)
- Harris Teeter Harris Teeter, H T Traders, Bruschetta Topping (Similarity score: 40.53)
Ingredients List
- Beans
- Tomato
- Water
- Sugar
- Modified Cornflour
- Spirit Vinegar
- Salt
- Spice Extract
- Herb Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)