Natur House Bœuf Bourguignon et ses Pommes de Terre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 326kj (78 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 326kj (78 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13.4 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonjour Campagne Haricots Blancs Cuisinés À La Tomate (Similarity score: 16.71)
- Renaissance Food Group Tomato & Broccoli With Ranch Dip (Similarity score: 20.94)
- Pouce, Auchan Carottes Rapees Assaisonnees (Similarity score: 22.37)
- Family Garden Salad (Similarity score: 22.76)
- Mhp Fit & Lean Protein Pudding (Similarity score: 22.81)
- Mhp Power Pak Fit & Lean Pudding (Similarity score: 22.81)
- Meijer Cannellini Beans White Kidney Beans (Similarity score: 23.08)
- Hannaford Cannellini Beans (Similarity score: 23.08)
- Great Value Cannellini Beans, White Kidney Beans (Similarity score: 23.08)
- Food Lion Cannellini Beans (Similarity score: 23.08)
- Spartan Spartan, Cannellini Beans, White Kidney Beans (Similarity score: 23.08)
- Kroger Cannellini Beans (Similarity score: 23.08)
- Cannellini Beans White Kidney Beans (Similarity score: 23.08)
- Pepus Lentejas Pardinas (Similarity score: 23.18)
- Lemon & Garlic Flavor Fresh Baby Potatoes With A Seasoning Pack And A Cooking Tray , Lemon & Garlic (Similarity score: 23.27)
Ingredients List
- Beef Meat
- Extract Of Chicory
- Salt
- Beef Fat
- Thyme
- Potato
- Water
- Carrot
- Red Wine
- Onion
- Modified Corn Starch
- Colza Oil
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)