HEALTHY CHOICE Microwaveable Cheese Tortellini Soup, 14 OZ
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 188kj (45 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 188kj (45 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.81g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.81g |
| Saturated Fat | 0.23g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 51.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.1% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 3.17g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Campbell's Chunky Soup Vegetable Beef (Similarity score: 9.62)
- Cucina Antica Foods Cooking Sauce (Similarity score: 13.20)
- Chicken Wild Roce Soup (Similarity score: 13.34)
- Roasted Potato Soup With Chives, Roasted Potato (Similarity score: 15.19)
- The Hain Celestial Group Inc Cream Of Celery Soup (Similarity score: 18.47)
- Kroger, The Kroger Co Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 19.16)
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 19.16)
- Kemps, Kemps Llc Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 19.21)
- Wild Harvest Organic Tomato Bisque (Similarity score: 20.26)
- Picard Velouté Cuisiné Bio (Similarity score: 20.29)
- Veloute D Asperges (Similarity score: 20.65)
- Kroger,the Kroger Co Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 21.49)
- Boulder Organic! Boulder Organic!, Carrot Ginger Soup With Coconut (Similarity score: 23.56)
- Healthy Choice Beef Pot Roast Soup, 15 Oz (Similarity score: 24.37)
- Tuna Pasta Bake (Similarity score: 24.78)
Ingredients List
- Water
- Salt
- Garlic Powder
- Sea Salt
- Soya Oil
- E509
- E330
- Natural Flavouring
- Onion Powder
- Tomato Juice
- Tomato Puree
- Cheese Tortellini Pasta
- Less Than 2% Of
- Dehydrated Onion
- Sugar
- Sautãƒâ©ed Vegetables
- Basil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)