Guava custard cups/ pie, guava
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 556kj (133 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 556kj (133 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 8.83g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.62187711006077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 138mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 138mg |
| Sugars | 12.21g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- American Custard Cups Pie (Similarity score: 0.00)
- American Custard Cups Pie (Similarity score: 0.00)
- Mango Custard Cups, Mango (Similarity score: 0.00)
- American Custard Cups Pie (Similarity score: 0.00)
- Lite Cultured Sour Cream, Lite (Similarity score: 15.46)
- Sour Cream (Similarity score: 15.46)
- Low Fat Sour Cream (Similarity score: 15.46)
- Chapman Super Sandwich (Similarity score: 15.53)
- Light Sour Cream (Similarity score: 16.38)
- Light Sour Cream (Similarity score: 16.38)
- Laive Leche Evaporada Sin Lactosa (Similarity score: 18.12)
- European Gourmet Bakery European Gourmet Bakery, Organics Pudding, Vanilla (Similarity score: 20.01)
- Chia Pudding (Similarity score: 20.57)
- Gamesa Marias Doradas (Similarity score: 23.83)
- Light Sour Cream (Similarity score: 26.13)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Salt
- Milk
- Butter
- Water
- Sugar
- Egg Yolk
- Corn Starch
- Yellow Eggs
- Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)