Chapman Super sandwich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 558kj (134 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 558kj (134 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8330000000000001 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.83 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.67g |
| Saturated Fat | 2.25g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 135mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 135mg |
| Sugars | 10.8g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Low Fat Sour Cream (Similarity score: 8.94)
- Lite Cultured Sour Cream, Lite (Similarity score: 8.94)
- Sour Cream (Similarity score: 8.94)
- Light Sour Cream (Similarity score: 14.79)
- Light Sour Cream (Similarity score: 14.79)
- Guava Custard Cups Pie, Guava (Similarity score: 15.53)
- American Custard Cups Pie (Similarity score: 15.53)
- American Custard Cups Pie (Similarity score: 15.53)
- American Custard Cups Pie (Similarity score: 15.53)
- Mango Custard Cups, Mango (Similarity score: 15.53)
- Gamesa Marias Doradas (Similarity score: 16.18)
- European Gourmet Bakery European Gourmet Bakery, Organics Pudding, Vanilla (Similarity score: 16.56)
- Laive Leche Evaporada Sin Lactosa (Similarity score: 16.74)
- Chia Pudding (Similarity score: 18.51)
- Crunch Pak Llc Crunch Pak, Sweet Apple Snackers, With Grapes & Cheese (Similarity score: 20.98)
Ingredients List
- Ice
- E407
- Dextrose
- Natural And Artificial Flavouring
- Colour
- Neapolitan Wafer
- Sugar
- Glucose Fructose
- Colour
- Dextrose
- Modified Milk Ingredients
- Corn Flour
- Cocoa
- Modified Corn Starch
- E500ii
- Salt
- Soya Lecithin
- Sugar
- Cocoa
- E466
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)