Gu Cheesecake Fraise Framboise Biscuits Sablés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 55.483870967741936% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 69.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 23.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gü Strawberry And Raspberry Shortbread Cheesecakes (Similarity score: 2.83)
- Gü Cheesecakes Intenses Fraises Framboises Et Biscuit Sablé (Similarity score: 14.32)
- Coppenrath & Wiese Schwarzwälder Kirsch Torte (Similarity score: 22.08)
- Tesco Strawberry Cheesecakes (Similarity score: 24.66)
- Snickers Snickers Ice Cream (Similarity score: 27.38)
- Milka Hazelnut (Similarity score: 29.25)
- Ben & Jerry's (Similarity score: 29.33)
- Mmm !,auchan Panna Cotta Au Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 29.75)
- U Bio, U Tiramisu (Similarity score: 30.06)
- Urban Burnt Caramel Ice Cream With Almonds, Fudge Flakes & Bourbon Caramel Swirls, Urban Bourbon (Similarity score: 30.40)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Ginger Molasses Cookie , Ginger Molasses Cookie (Similarity score: 30.45)
- Picard Les Fabuleux Cadeaux (bûche Glacée) (Similarity score: 30.60)
- Nestlé Extrême Rhum Raisin (Similarity score: 30.60)
- Movenpick Cookie Dough (Similarity score: 30.84)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Bourbon Pecan Praline (Similarity score: 30.88)
Ingredients List
- Demerara Sugar
- Water
- Colza Oil
- Palm Oil
- Preservative
- Colour
- Preservative
- Single Cream
- Mascarpone
- Biscuit
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)