Mmm !,Auchan Panna cotta au caramel au beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 10.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.06802721088437% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.1% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 24.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Coconut Chocolate (Similarity score: 15.26)
- Häagen Dazs Coconut Chocolate (Similarity score: 15.32)
- Pâturages,intermarché Panna Cotta Caramel Au Beurre Salé (2 Pots) (Similarity score: 16.44)
- Fraisier Traiteur (Similarity score: 18.22)
- Gelatelli Cookies & Cream (Similarity score: 18.81)
- Ben & Jerry's Phish Food (Similarity score: 19.61)
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 19.75)
- Milka Hazelnut (Similarity score: 19.83)
- Gü Free From (Similarity score: 19.92)
- Nestlé Extrême Rhum Raisin (Similarity score: 20.27)
- Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 20.28)
- Häagen Dazs Crème Glacée Vanille Et Éclats Avec Noix De Macadamia Caramélisées (Similarity score: 20.29)
- Häagen Dazs, Obsessions Collection Häagen Dazs, Obsessions Collection Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 20.29)
- Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle Mini Cups (Similarity score: 20.29)
- Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 20.30)
Ingredients List
- Fresh Cream
- E401
- Emulsifier
- Flavouring
- Water
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Coconut Oil
- Alcohol
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)