Great Value Great value, peach chipotle salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 138kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 138kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 417mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 417mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Black Bean & Corn Salsa, Mild (Similarity score: 5.73)
- Simply Nature Simply Nature, Organic Thick & Chunky Salsa, Hot (Similarity score: 7.49)
- Garden Fresh Gourmet, Wild Salsa, Mild, Mild (Similarity score: 9.41)
- Garden Fresh Gourmet, Thick & Chunky Salsa, Medium, Medium (Similarity score: 9.58)
- Roasted Garlic Salsa (Similarity score: 10.71)
- Homestyle Mild Texas Ranch Recipes Salsa (Similarity score: 11.10)
- Thick & Chunky Salsa (Similarity score: 11.10)
- Roasted Garlic With Sweet Tomatoes, Spicy Jalapenos, And Smoky Chipotle With Lime Salsa (Similarity score: 11.14)
- Homestyle Salsa (Similarity score: 11.28)
- Homestyle Salsa (Similarity score: 11.39)
- Medium Poblano Salsa (Similarity score: 11.50)
- Mild Fresh Garden Style Salsa (Similarity score: 11.50)
- Specially Selected Mild Garlic Salsa With Tomatoes, Jalapeno Peppers, Garlic & Onions, Mild Garlic (Similarity score: 11.96)
- Hot Restaurant Style Salsa (Similarity score: 14.50)
- Skip's Dip Skip's Dip, Medium Roasted Salsa (Similarity score: 14.70)
Ingredients List
- Tomato
- Tomato Puree
- Natural Flavouring
- Chipotle Peppers
- Agave Syrup
- Peach
- Water
- Jalapeno
- Crushed Tomato
- Salt
- Dehydrated Onion
- Passion Fruit
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)