Garden fresh gourmet, wild salsa, mild, mild
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 138kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 138kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 417mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 417mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garden Fresh Gourmet, Thick & Chunky Salsa, Medium, Medium (Similarity score: 0.92)
- Roasted Garlic Salsa (Similarity score: 2.07)
- Homestyle Mild Texas Ranch Recipes Salsa (Similarity score: 2.53)
- Thick & Chunky Salsa (Similarity score: 2.53)
- Roasted Garlic With Sweet Tomatoes, Spicy Jalapenos, And Smoky Chipotle With Lime Salsa (Similarity score: 2.67)
- Homestyle Salsa (Similarity score: 3.23)
- Homestyle Salsa (Similarity score: 3.59)
- Mild Fresh Garden Style Salsa (Similarity score: 3.92)
- Medium Poblano Salsa (Similarity score: 3.92)
- Simply Nature Simply Nature, Organic Thick & Chunky Salsa, Hot (Similarity score: 4.65)
- Black Bean & Corn Salsa, Mild (Similarity score: 8.98)
- Simply Fresh Foods Inc Mexican Style Fresh Cut Salsa (Similarity score: 9.36)
- Great Value Great Value, Peach Chipotle Salsa (Similarity score: 9.41)
- Hot Restaurant Style Salsa (Similarity score: 9.67)
- Specially Selected Mild Garlic Salsa With Tomatoes, Jalapeno Peppers, Garlic & Onions, Mild Garlic (Similarity score: 10.31)
Ingredients List
- Tomato
- Cane Sugar
- Garlic
- Spice
- E330
- Onion
- Green Pepper
- Jalapeno
- Vinegar
- Lime Juice
- Coriander Leaves
- Salt
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)