Glutino Glutino, penne enriched pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.27g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.27g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 9mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 9mg |
| Sugars | 5.45g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glutino Glutino, Macaroni Style Enriched Pasta (Similarity score: 0.00)
- Glutino Glutino, Rotini Enriched Pasta (Similarity score: 0.00)
- Eden Eden, Selected 100% Whole Buckwheat Pasta (Similarity score: 6.41)
- Organic Brown Rice And Green Kale Rigatoni (Similarity score: 8.39)
- Roland Roland, Pre Cooked Couscous (Similarity score: 9.69)
- Tradiciones Andinas Chulpe Corn (Similarity score: 10.05)
- Lowes Foods Lowes Foods, Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
- Harris Teeter Harris Teeter, Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
- Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
- H E B Long Grain Rice (Similarity score: 10.56)
- Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
- Food Club, Topco Associates Inc Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
- Shoprite Shoprite, Quick Rice, Enriched Precooked Natural Long Grain Rice (Similarity score: 10.56)
- Fresh & Easy Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
- My Essentials My Essentials, Long Grain Instant White Rice (Similarity score: 10.56)
Ingredients List
- Whole Grain Brown Rice Flour
- E375
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)