Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6.84g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.02316602316603% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 7.36)
- Al Gelato Chicago Handmade Gelato (Similarity score: 7.60)
- Ice Cream (Similarity score: 7.62)
- Auchan Crème Renversée Sur Lit De Coco Nappée De Caramel (Similarity score: 9.15)
- Terres Bleues Vanille Breizh (Similarity score: 10.37)
- Eroski Helado Sabor Vainilla (Similarity score: 10.96)
- Carrefour Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 11.39)
- Gildo Rachelli Glace Vanille Demeter (Similarity score: 11.80)
- Ice Cream Factory Glace Fraise Bac De 900ml (Similarity score: 12.35)
- Glace Cafe Demeter 125ml (Similarity score: 12.93)
- Pedone Crème Glacee Vanille De Madagascar (Similarity score: 13.14)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 13.51)
- Ice Cream (Similarity score: 13.51)
- Ice Cream (Similarity score: 13.51)
- Eroski Helado Sabor Vainilla (Similarity score: 13.57)